Artretyzm – objawy

Za główną przyczynę choroby, jaką jest artretyzm bardzo często uważa się niewłaściwy styl życia. Dotyczy to głównie ciężkostrawnej diety. Nie jest to jednak jedyny czynnik, wywołujący tą ciężką i trudną do wyeliminowania chorobę. Pozostałe opisaliśmy dokładniej w dziale ::: Artretyzm i jego przyczyny.

Chorobę, jaką jest artretyzm bardzo często określa się mianem utajonej przewlekłej. Jest to ściśle związane z faktem, że może ona przez wiele długich lat, nie dawać o sobie w ogóle znać. Ujawniając się natomiast daje ona bardzo wyraźne objawy. Głównym z nich jest ostre napadowe zapalenie w obrębie układu ruchu. Artretyzm najczęściej dotyka: dłoni (palce), stóp (duży paluch), kolan (staw kolanowy), stawu barkowego. Stanowi zapalnemu towarzyszą zazwyczaj takie uciążliwe objawy jak: napięta i błyszcząca skóra, rumień, złuszczony naskórek, obrzęk uniemożliwiający swobodę ruchu. Wyraźnym symptomem jest również bardzo silny ból, który pojawia się nagle i atakuje głównie bardzo wcześnie rano lub w nocy. Wszystkie opisane tu objawy czyli ból, obrzęk, upośledzenie czynności ruchowych określane są jako napad dny. Inny równie ważny objaw to zmiany w układzie moczowym – kamica, odmiedniczkowe zapalenie nerek. Poza tym dna moczanowa objawia się również przewlekłymi zmianami stawowymi czyli tak zwaną artropatią.

Nieleczony artretyzm może potrwać od kilku dni do kilkunastu tygodni. Jeśli zaś natychmiast rozpocznie się leczenie, może ona potrwać zaledwie kilka dni. Niestety nie istnieje żaden cudowny lek, który powoduje zupełne wyleczenie się z tej choroby. Można ją jednak na pewien czas zablokować. Nie bez znaczenia jest tu również, zastosowanie odpowiedniego menu, o czym możesz przeczytać w dziale ::: Dieta dla chorych na artretyzm.

Dokonując podsumowania, należy podkreślić, że zlekceważone schorzenie, jakim jest artretyzm, może pozostawić po sobie dość nieprzyjemne pamiątki w postaci ubytków kostnych lub przewlekłych chorób nerek. Dlatego też, jeśli zauważymy u siebie któryś z wymienionych objawów, powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza, by zastosował odpowiednie leki i pomógł nam pozbyć się tej ciężkiej, ale coraz powszechniejszej przypadłości.