Leczenie artretyzmu

Silny nagły, ostry i przejmujący ból w okolicy stawu kolanowego czy barkowego lub palców dłoni czy stopy, a do tego ich obrzęk i zaczerwienienie, to typowe objawy choroby, jaką jest artretyzm. O tym, jak mogą wyglądać pozostałe symptomy tej przewlekłej choroby, napisaliśmy szerzej w zakładce ::: Artretyzm – objawy.

Schorzenie, jakim jest artretyzm może mieć bardzo różne podłoże. Najczęstszymi winowajcami są tu geny oraz nieprawidłowy styl życia. Szerzej na ten temat napisaliśmy w dziale ::: Artretyzm i jego przyczyny. Nieleczony lub zbyt długo ignorowana choroba, może przerodzić się w ciężkie do wyeliminowania schorzenia związane z układem kostnym lub nerkami. Z tego też względu nie wolno lekceważyć żadnych oznak, które mogą dać nam znać o jej obecności.

Leczenie artretyzmu to zagadnienie dość złożone. Nie istnieje wszak jeden sprawdzony lek czy konkretna metoda. Leczenie artretyzmu powinno zostać ściśle dopasowane do rodzaju postaci, w jakiej ujawnia się choroba. Jeśli jest to ostry napad dny, wówczas należy zastosować przede wszystkim środki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. Efekty tej metody leczenia to: zapobieżenie dalszemu trwaniu napadu, złagodzenie jego dolegliwości jak i wpłynięcie na zahamowanie jego nawrotów. Najczęściej stosowane tu leki to: Diclofenac, kolchicyna oraz Indometacyna. W przypadku, gdy mamy do czynienia z przewlekłą postacią choroby, wówczas należy dążyć do obniżenia zasobu kwasu moczowego w organizmie. Leczenie odbywa się przy pomocy leków moczopędnych oraz hamujących syntezę kwasu moczowego. W czasie trwania terapii, należy pamiętać, by podawać choremu jak największe ilości płynów, co sprzyja pobudzeniu do pracy układu moczowego w tym przede wszystkim nerek. Bardzo ważnym w leczeniu napadu dny, jest także właściwe menu chorego. Powinien on wyeliminować ze swojej diety alkohol, kawę a także wszelkie ciężkostrawne potrawy i składniki bogate w tłuszcze zwierzęce. O tym, jak powinno wyglądać menu chorego, możesz dokładniej przeczytać w dziale ::: Dieta dla chorych na artretyzm.

Schorzenie, jakim jest artretyzm potrafi zaatakować nagle, pod wpływem pewnych określonych czynników takich jak chociażby: większy wysiłek fizyczny, zapomniany uraz narządu ruchu czy zbyt duża ilość alkoholu. Jego leczenie polega głównie na kontrolowaniu nawrotów choroby oraz stosowaniu właściwej diety. Zlekceważony może przyczynić się do poważniejszych problemów zdrowotnych. Dlatego w razie, gdy choroba zaatakuje nas lub kogoś z naszych bliskich, nie ignorujmy jej pojawienia się ani zaleceń lekarza, dzięki czemu szybciej złagodzimy jej nawroty.